Zaposlenje u firmi

Shvatili ste da vam najviše odgovara rad u nekoj firmi gde znate svoja zaduženja, neko drugi vodi računa o organizaciji, vi imate svoje radno mesto, mesečnu platu – mirna i sigurna pozicija. Onda, kako naći takav posao?

Pravo je vreme da date sve od sebe da dođete do takvog mesta.

Nacionalna služba za zapošljavanje – prvi korak do posla

Prva stvar koja vam je potrebna za uspešno trženje posla je prijavljivanje u nacionalnoj službi za zapošljavanje. Ponesite sa sobom sve diplome i sertifikate koje posedujete i sa velikom pažnjom popunite formular, čak i najmanja informacija o vama može biti presudna da poslodavac izabere baš vas. Budite odgovorni, odgovarajte na sve pozive nacionalne službe, redovno idite na zakazane sastanke sa savetnikom za zapošljavanje i redovno pratite oglasne table ove službe.

Ubrzo će početi pozivi, nudiće vam razne firme od kojih neće baš sve biti ono što ste očekivali. Nemojte biti zatvoreni za ponude za posao koji nije identičan onome koji ste zamislili. Bitno je krenuti. Ostvariti kontakte. Dokazati se. Ako imate sposobnosti i znanja, napredovaćete i ubrzo se naći na željenoj poziciji.

Online berza poslova – ne čekajte nikog, sami sebi pronađite posao

Dok čekate pozive nacionalne službe za zapošljavanje, deo svog slobodnog vremena uložite u traženje posla preko interneta. Danas ima sve više online berzi poslova. Potrebno je samo malo truda da pronađete relevantne sajtove koji nude posredništvo u zapošljavanju. Kada dođete do njih, unesite podatke koji odgovaraju vašim kvalifikacijama i skoro uvek će se naći neko upražnjeno radno mesto.

Ne libite se da konkurišete gde god vam je primamljivo. Ne možete imati previše pokušaja. Što više aplikacija za posao pošaljete, to su vam veće šanse da nađete posao. Ne čekajte završetak jednog konkursa, da bi konkurisali za drugi posao. Najmanji je problem izabrati posao kada je vaša aplikacija prihvaćena od strane nekoliko firmi.

CV i propratno (motivaciono) pismo – prvi utisak poslodavca

Da bi konkurisali za posao, bilo uživo, bilo preko interneta, neophodni su vam CV i motivaciono pismo. Svaki poslodavac će vam ih tražiti da bi uopšte primili vašu aplikaciju. CV i motivaciono pismo su osnovne stvari koje poslodavci proučavaju pri izboru osobe koju će zaposliti. Čitanjem CV i motivacionog pisma, poslodavac stiče prvi utisak o vama koji će najverovatnije zadržati do kraja konkursa. Jako je teško promeniti prvi utisak ukoliko je on bio loš. Kada poslodavac vidi loše napisan CV ili motivacioni pismo, njegovo interesovanje za određenog kandidata prestaje. Dakle, uložite puno truda da vaš CV i motivaciono pismo budu napisani kvalitetno, po svim važećim standardima i da samo njihovo čitanje u poslodavcu probudi želju da vas pozove na intervju. Dobar CV i motivaciono pismo – velika šansa za posao!

Intervju – poslednji korak do uspeha!

Kada vam dobar CV donese poziv za intervju, ostaje vam još jedna stepenica do posla. Poslodavci obično na intervju zovu kandidate koji odgovaraju radnom mestu i za koje imaju određeno interesovanje. Intervju služi da se od nekoliko kandidata izabere onaj pravi.

Pripremite se za intervju. To je trenutak kada treba pobediti konkurenciju. Tu sve zavisi od vas.

Naoružajte se znanjem o kompaniji – kada i kako je nastala, čime se sve bavi, koliko ima zaposlenih, ko su najveći klijenti itd. Poslodavci vole da kod kandidata vide zainteresovanost za kompaniju. Verovatno vam neće postaviti direktno pitanje vezano za ove podatke, ali vi pokušajte da ih provučete kroz odgovore na postavljena pitanja.

Pre nego odete na intervju, razmislite o dužnostima koje vas čekaju ukoliko dobijete posao. Šta je to što je najvažnije kako bi se te dužnosti obavile na najefikasniji način. Koje su to osobine, koja iskustva, koji kontakti? Budite spremni da se poslodavcu predstavite kao osoba koja poseduje sve ovo.

Na intervjuima poslodavci postavljaju najrazličitaja pitanja od kojih je većina opšte prirode. To su pitanja na kojima nema tačnih i netačnih odgovora, već se odgovori kvalitativno rangiraju i ukupan skor doprinosi konačnom izboru kandidata za posao. Biće puno pitanja tipa: „Šta vas, po vašem mišljanju, čini najboljim kandidatom za ovaj posao“, „Šta vas izdvaja od svih ostalih kandidata“, „Zašto ste izabrali baš našu firmu da konkurišete za posao“, „Koja su vaša očekivanja u vezi novog radnog mesta“ i slično. 

Dress code – odelo ne čini čoveka, ali može biti prečica do posla

Obucite nešto u čemu izgledate poslovno i profesionalno. Svi poslodavci uzimaju u obzir kompletan izgled kandidata. Urednost i higijena su obavezni. Uz to je i jako bitna dobra procena šta se treba obući shodno tome gde konkurišete i za koje radno mesto. Svaki razgovor sa poslodavcem je formalan i uvek se zahteva odgovarajuća garderoba za tu priliku. Zaboravite na sportski, ili „casual“ stil, bez obzira što vam možda na budućem radnom mestu neće biti obavezna formalna garderoba.

Нема коментара:

Постави коментар